Wielka i Mała Fatra, zobacz ją z nami

Wielka i Mała Fatra, zobacz ją z nami

  • Admin
Wielka i mała fatra - słowacja


Wielka i mała Fatra to przepiękna kraina, uznawana za jedno z najpiękniejszych pasm górskich na Słowacji. Złociste trawy porastające rozległe połoniny, błękit nieba i rozciągające się aż po horyzont górskie panoramy sprawiają, że wędrując po tych terenach odczuwa się na przemian zapierający dech w piersiach zachwyt i niesamowity spokój. To jedno z miejsc, które raz zobaczone sprawia, że chce się do niego wracać! Zapraszamy Was na trzydniową wędrówkę po szczytach i połoninach Małej i Wielkiej Fatry!

Mała Fatra, nazywana także Tatrami w miniaturze to pasmo Karpat Zachodnich. Wbrew pozorom Mała Fatra wcale nie jest taka mała jak mówi nazwa, co więcej jest nawet wyższa od Wielkiej Fatry! Najwyższym szczytem jest Wielki Krywań, o wysokości 1709 metrów n.p.m. Z jego szczytu roztacza się niezwykła panorama nie tylko na całe pasmo Małej Fatry, ale także na szczyty Beskidu Żywieckiego, Tatry, Tatry Niżne i Wielką Fatrę. Czyni to Małą Fatrę czwartym najwyższym pasmem górskim Zachodnich Karpat (po Tatrach, Niżnych Tatrach i Beskidzie Żywieckim). Łączna długość znakowanych szlaków w tym rejonie wynosi około 150 kilometrów, więc każdy może znaleźć odpowiednią trasę dla siebie.


Od 1988r. obszar Małej Fatry został objęty ochroną. Ze względu na ogromne bogactwo flory (m. in. niedźwiedzie, wilki, rysie, orły przednie) i fauny (m. in. liczne gatunki endemiczne, lasy zachowane w pierwotnym stanie, kilkadziesiąt gatunków chronionych roślin kwiatowych) stworzono na jego terenie Park Narodowy Mała Fatra. Mała Fatra składa się z dwóch części oddzielonych od siebie przełomem rzeki Wag: Małej Fatry Luczańskiej (najwyższy szczyt Veľká lúka 1476 m n.p.m.) i Małej Fatry Krywańskiej. Ta druga jest kwintesencją zachodnich Karpat, na jej terenie znajduje się wspomiany już szczyt pasma – Veľký Kriváň (1709 m n.p.m.) oraz monumentalny, skalisty Veľký Rozsutec (1610 m n.p.m.).

Mała Fatra przez turystów jest znana przede wszystkim z Janosikowych Dierów, których nazwa pochodzi od słynnego słowackiego rozbójnika Janosika, o którym powstało tak wiele legend i opowieści, także tych filmowych Urodził się on niedaleko wsi Terchova. O tym jak wielką sympatią mieszkańcy Małej Fatry darzą Janosika może świadczyć wybudowany u podnóża wjazdu do Vratnej Doliny monumentalny stalowy pomnik o wysokości aż 7,5 metra. W Terchovej co roku organizowane są także Janosikowe Dni, czyli Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, który ze względu na swą oryginalność dwukrotnie został uznany turystyczną atrakcją roku na Słowacji. Diery zaś to w wolnym tłumaczeniu po prostu dziury. Janosikowe Diery tworzą więc zespół głębokich dolin powstałych ze skalnych wąwozów, nadając Małej Fatrze niezwykłego i unikatowego klimatu.


Wielka Fatra zaliczana jest do Karpat Wewnętrznych, położona jest pomiędzy Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Ma kształt litery Y, podstawą skierowana jest na południe, to odcinek. Najwyższe szczyty na terenie Wielkiej Fatry to Ostredok (1592 m n.p.m.), Kriżna (Krížna 1574 m n.p.m.) oraz pełniąca rolę zwornika Ploska (Ploská 1532 m n.p.m.). Wszystkie trzy szczyty można zdobyć podczas jednej, 23-kilometrowej trasy, przy sprawnej wędrówce zajmuje ona około 8 godzin. Najbardziej malownicza i najprzyjemniejsza część szlaku rozpoczyna się na szczycie Kriżnej. Od tego momentu przez przez 1/3 trasy można wędrować głównym górskim grzbietem Wielkiej Fatry, podziwiając przepiękne połoniny, przypominające te w Bieszczadach i monumentalne górskie pejzaże.


Wielka Fatra tak samo jak Mała, ze względu na duże zróżnicowanie powierzchni, bogato występujące zjawiska krasowe, liczne lasy, z rozległym i typowym pasmem hal, długie doliny, różnorodne rośliny i zwierzęta oraz największe znalezisko pierwotnego występowania cisu zwyczajnego w Europie została objęta ochroną. W 2002 r. tereny te zostały ogłoszone Parkiem Narodowym Wielka Fatra.

Musisz to zobaczyć z nami. Zaplanowaliśmy kilka wyjazdów trzydniowych do końca roku. Jeśli jesteś zainteresowany(a) wyjazdem, daty, ceny oraz program wyjazdu znajdziesz tutaj: https://www.nh1.pl/produkt/3/1  Do zobaczenia na szlaku...

Więcej informacji możesz uzyskać w godzinach od 9:00-18:00 pod nr telefonu 721 999 440 lub e-mail: biuro@nh1.pl

Poniżej nasza relacja z kameralnego wyjazdu.