RAJ DLA MIŁOŚNIKÓW SKAŁ - trzydniowy wyjazd

RAJ DLA MIŁOŚNIKÓW SKAŁ - trzydniowy wyjazd

  • Admin
Jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, a na myśl o zwiedzaniu na Twojej twarzy pojawia się ogromny uśmiech? Do tego uwielbiasz skalne miasta, malownicze pejzaże oraz podziwianie twierdz i zamków? Mamy dla Ciebie miejsce idealne! Kraina, w której poczujesz się jak w raju. Raju dla miłośników skał! W trzy dni odwiedzisz prawdziwe turystyczne perełki: Szwajcarię Saksońską, Czeską Szwajcarię oraz Czeski Raj.

Szwajcaria Saksońska (1 dzień) 

Szwajcaria Saksońska to wysokie na 500 m szczyty uformowane przez oddziaływanie wiatru i wody na miękkie skały piaskowca. Dlatego mimo, że wysokości mogą co niektórym szczytom pozazdrościć to fantazyjnych kształtów, zadziwiających formacji i malowniczych pejzaży już nie, są w tym bowiem najlepsze! Pasmo ciągnie się wzdłuż rzeki Łaby tworzącej urokliwe przełomy, na południowy wschód od Drezna, zaledwie 100 km od Zgorzelca. Tak jak wiatr nie oszczędzał skał, tak historia nie była łatwa dla terenów znajdujących się w ich pobliżu. Szwajcaria Saksońska jest więc nie tylko miejscem przepięknym wizualnie, ale także wspaniałą lekcją historii dla tych, którzy mają okazję ją zwiedzać, oferuje bowiem wiele ciekawych obiektów turystycznych.


Położona nad rzeką Łabą miejscowość Rathen to jeden z najładniejszych kurortów Szwajcarii Saksońskiej, znany jest on przede wszystkim jako początek szlaku do Bastei. Bajkowy most Bastei należy do największych atrakcji turystycznych w okolicy. Ciągnie się pomiędzy skalnymi występami przez 75m i wznosi się ponad 45 metrów nad dnem wąwozu. Często fotografowany, pojawiający się w wielu publikacjach turystycznych jest swoistą wizytówką regionu.

Będąc w Szwajcarii Saksońskiej nie sposób przejść obojętnie obok Twierdzy Konigstein. Powstała jako zamek jeszcze w XIII wieku, gdy region przynależał do Czech. Następnie przeszła w ręce Niemców. W 1559 rozpoczęto przebudowę zamku na twierdzę, co trwało aż do 1731 roku. Ze względu na swoje idealne położenie nigdy nie została ona zdobyta przez najeźdźców.


Niezwykłe krajobrazy Szwajcarii Saksońskiej doceniono już w epoce romantyzmu. Podczas gdy wielcy malarze zachwycali się alpejskimi pejzażami, do Szwajcarii Saksońskiej trafiała “bohema”. Artystom, którzy przyjeżdżali tu szukać plenerów, do przedstawienia ich na swoich obrazach poświęcony jest wyjątkowy szlak, zwany Drogą Malarzy. Na całej, liczącej 112 km trasie podziwiać można miejsca przedstawiane na obrazach nieprzerwanie od dwóch stuleci. To właśnie tutejszymi widokami inspirował się Caspar David Friedrich tworząc swoje najsłynniejsze dzieło „Wędrowiec przed morzem mgły”.

Czeska Szwajcaria (2 dzień)

Na północnym obszarze Czech, tuż przy granicy z Niemcami, nad rzeką Łaba leży malownicza i bajkowa kraina – Czeska Szwajcaria. Region ten zaskakuje odwiedzających niezwykłymi cudami natury, wyjątkową przyrodą, śladami prehistorii i zawiłymi losami ziem pogranicza. Przepiękne formacje skalne, głębokie wąwozy i parowy, iglice, baszty i labirynty tworzą w tym miejscu niepowtarzalną atmosferę, której urok zapiera dech w piersiach. Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravčicka, będąca największym w Europie naturalnym mostem skalnym.


Wiele lat temu urozmaicono obszar wokół niej budując tuż obok letnią rezydencję "Sokoli Hnizdo" (Sokole Gniazdo), którą można podziwiać do dzisiaj. Na początku była tu tylko drewniana chata z wyszynkiem dla spragnionych wędrowców, jednak dla gości księcia potrzeba było czegoś bardziej wysublimowanego. Dlatego w roku 1881, w rekordowym czasie 12 miesięcy, wzniesiono urokliwy pałacyk, w którym obecnie mieści się muzeum i restauracja. Do bramy prowadzi leśny szlak, biegnący pośród piaskowcowych skał. Czeska Szwajcaria obfituje też w inne popularne atrakcje. Można udać się na spływ łodzią na rzece Kamienice lub wybrać się do skalnego miasta w rejonie Jetrichovickich Skał.

Czeski Raj - kraina skalnych miast (3 dzień)

Czeski Raj to imponująco piękne skalne miasta, bajeczne pejzaże, zamki, największe w Czechach podziemne jezioro i jeden z najstarszych czeskich browarów. Położony jest niedaleko od polskiej granicy, około 60 km dzieli go od Szklarskiej Poręby. Przed milionami lat na jego obszarze znajdowało się morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże piaskowcowe. Symbolem malowniczej krainy jest zamek Trosky, wybudowany na aktywnym 16 mln lat temu, wulkanie z dwoma kraterami. W czasach swojej świetności, niezdobyta nigdy twierdza była otaczana przez trzy pierścienie murów obronnych. Dziś możemy podziwiać tylko dwie wieże, które z niej pozostały. Nazwane Baba i Panna, od legendy o zamieszkujących je teściowej i synowej, które nie darzyły się nadmierną sympatią. Z zamku będącego najwyższym punktem całej okolicy roztacza się przepiękny widok na cały Czeski Raj i Karkonosze. Odbywają się w nim również targi historyczne, pokazy szermierki i tresury ptaków drapieżnych.


Tuż obok zamku Trosky znajduje się niezwykłe skalne miasto – Prachowskie Skały. Swój nadzwyczajny wygląd zawdzięcza zachodzącej przez lata erozji skalnej, która uformowała w okolicy niezwykłe wieże, filary i wąwozy, połączone mostkami, schodami i wąskimi przejściami, prowadzącymi do licznych punktów widokowych. Urzekający krajobraz Prachowskich Skał nie raz już inspirował filmowców i artystów. W Czeskim Raju kręcono zdjęcia do amerykańskich filmów: Hellboy, Van Helsing, The Last Knights oraz wielu czeskich bajek i filmów, a popularny w Polsce Ivan Mladek poświęcił Skałom jedną z piosenek w charakterystycznym dla siebie stylu.

Bramą czeskiego raju jest znane, z przygód rozbójnika Rumcajsa, miasto Jiczyn. Na kartach historii miasto pojawiło się już w XIII w., jednak swój rozkwit przeżyło pięć wieków później, gdy władający okolicą Albert Waldstein uczynił z niego swoją prywatną stolicę Księstwa Frydlanckiego. Starając się dostosować miasto do najmodniejszych renesansowych standardów, wybudował nie tylko przepiękny pałac oraz średniowieczne kamienice wokół rynku. Pod jego wpływem powstał osiowy szkielet urbanistyczny przygotowany pod budowę rozległego barokowego kompleksu krajobrazowo – architektonicznego, z którego do dziś przetrwała niesamowita Lipowa Aleja. Miasto na kartach historii zasłynęło także dzięki szewcowi Rumcajsowi. Słynny rozbójnik z opowiadania Vaclava Ctvrtka wraz z Hanką i synem Cypiskiem zamieszkał w Rzecholeckim lesie, który rozciąga się wokół szczytu Brada, 4 km od Jiczyna. Dziś w mieście można podziwiać warsztat Rumcajsa, w którym znajdują się oryginalne ilustracje twórcy wizerunku rozbójnika.

Daty wyjazdów: I wyjazd: 08-10.03.2019, II wyjazd: 05-07.04.2019, III wyjazd: 10-12.05.2019, IV wyjazd: 07-09.06.2019, V wyjazd: 05-07.07.2019, VI wyjazd: 02-04.08.2019, VII wyjazd: 06-08.09.2019, VIII wyjazd: 04-06.10.2019, IX wyjazd: 08.-10.11.2019

Wyjazd z miast: Warszawa, Radom, Kielce, Kraków, Katowice (Podróż w godzinach nocnych) 

Cena: 670 zł  (wszystko w cenie, brak ukrytych opłat) 

Kup wycieczkę on-line kliknij tutaj:  Raj dla miłośników skał 

W cenie:  Pełne 3 dni, przejazd , 2 noclegi w pokojach 2,3, 4 osobowych z łazienkami standard ***, Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje, grill lub ognisko, bilety wstępu do atrakcji, opieka pilota i przewodnika, ubezpieczenie. 

Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od dostępności oraz warunków atmosferycznych. 

Więcej informacji pod numerem: 721 999 440, biuro@nh1.pl

Poniżej film i zdjęcia jednego z naszych wyjazdów: