Triglavski Park Narodowy zachwyca swym pięknem!

Triglavski Park Narodowy zachwyca swym pięknem!

  • Admin

Spędź cztery niesamowite dni, odkrywając pełną uroku Słowenię! Położony w Alpach Julijskich, Triglavski Park Narodowy zachwyca podniebnymi szczytami, alpejską szatą roślinną, pięknymi wąwozami i pełnymi tak samo tajemnicy, jak i uroku osadami.

Zapewniamy dojazdy w dwie strony oraz nocleg w przepięknym hotelu w miejscowości BOVEC położonym u podnóża Alp. Pozostałe atrakcje możesz zaplanować według własnych preferencji! lub wybrać się w zaplanowane trasy z organizatorem. Przeżyj niesamowitą przygodę, którą zapamiętasz na bardzo długo! Miejsce idealne na trekking, kajaki górskie, rowery górskie, wypoczynek, zwiedzanie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Leżąca w sercu Europy, pełna nieskazitelnej natury – Słowenia swym urokiem skradła serca nawet najbardziej wymagających turystów. Niewielu pamięta, że ta przepiękna kraina kryje na swoim terytorium jedną z części Alp, a dokładnie Alpy Julijskie. Na ich terenie znajduje się jedyny, chroniony w Słowenii – Triglavski Park Narodowy. Jest on jednocześnie jednym z największych terenów objętych ścisłą ochroną w całych Alpach! Wapienne podłoże gór, w połączeniu z zielonymi roślinami tworzą przepiękny biało zielony kontrast, który czaruje odwiedzających swoim pięknem! Trekking wśród tak malowniczego krajobrazu to coś, co każdy zapamięta na bardzo długo!


Park, oprócz ośnieżonych górskich szczytów, kamiennych szlaków, krystalicznych jezior, malowniczych wodospadów czy urokliwych, usytuowanych u podnóża gór małych kościołów i kapliczek, niezwykle pięknymi szlakami zaprowadzi nas do świętej góry Słoweńców. Przez niektórych nazywanej też dachem Słoweni – Triglava. Góra jako symbol Słowenii, znajduje się w państwowym herbie, na fladze i zdobi jedną z monet euro. Dla Słoweńców jest powodem do dumy, źródłem patriotycznej miłości i fascynacji. Każdy mieszkaniec tego niewielkiego państwa przynajmniej raz w życiu chce wejść na sam szczyt.

Sięgająca aż 2864m góra, wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy, a kotliną Velo Polje na południu. Północna ściana Triglava, licząca ok. 1200 metrów w pionie i prawie 3000 metrów w szerokości, określona jest jako jedna z najpotężniejszych skalnych ścian w całych Alpach. Obecnie na szczyt prowadzi 20 dróg wspinaczkowych z wieloma wariantami. Popularny i stosunkowo łatwy szlak prowadzi z doliny Krma (Kovinarska koča v Krmi), który dochodzi do Triglavskiego domu na Kredarici (2515 m). Stąd czeka nas wspinaczka najpierw na Mały Triglav, później eksponowaną granią na Triglav. Ta część wyprawy jest bardzo atrakcyjna i widokowa. Z wierzchołka roztacza się wspaniała alpejska panorama. W najwyższym punkcie stoi Aljažev stolp – metalowy schron z chorągiewką. Pochodzi z 1895 roku, a inicjatorem jego powstania był proboszcz z pobliskiego Dovje – Jakob Aljaž. Zapoczątkował on również budowę schronisk pod Triglavem, a dziś w Alpach Julijskich działa już ponad 50 koczy. Odległość między nimi, nigdy nie przekracza pięciu godzin marszu.

Z urwisk pod Triglavem przez pełne kolorowych kwiatów łąki i świerkowe lasy dotrzeć można do niezwykłej osady Bohinja. Ozdobą malowniczej krainy jest rozległe jezioro, w tafli którego odbijają się zbocza skalistych gór i wieża miejscowego kościoła. Jeśli dodać do tego drewniane, przecinające wodę pomosty z przycumowanymi do nich łódkami, otrzymamy niesamowity klimat tego miejsca! Powietrze jest tu rześkie, zieleń lasów intensywna, a woda przejrzysta. Miejsce jest idealne na odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku. Zwłaszcza, że jezioro nie jest tak popularne jak Bled, co sprawia że jest tu zdecydowanie spokojniej. 40 – minutowy rejs statkiem po jeziorze lub spacer wokół akwenu będą wspaniałych przeżyciem.

Triglavski Park Narodowy ma niezwykle bogato rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Oprócz wspaniałych jaskin, z którymi kojarzona jest Słowenia, można w nim znaleźć również wiele pięknych wąwozów i jezior. Zaledwie 4 kilometry od słynnej w Triglavskim Parku Narodowym miejscowości Bled, znajduje się niezwykły wąwóz Vintgar. Mówi się, że w tym miejscu zapomina się o świecie! Ma on długość 1600 m, a jego dnem płynie rzeka Radovna. Przez wąwóz prowadzi atrakcyjny szlak spacerowy z wieloma drewnianymi mostkami i galeryjkami. Trasa wiedzie nad spienioną wodą i huczącymi wodospadami, basenami i kaskadami. Dodatkowo otaczają go wysokie ściany skalne z bardzo bogatą szatą roślinną. Bez wątpienia jest to wyjątkowe zjawisko przyrodnicze. Kolor i poziom wody zmieniają się w zależności od pogody, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku!

Niezwykłą atrakcję Alp Juliskich stanowi 100-letni szlak kolejowy Bohinj, prowadzący przez samo serce gór. Zabytkową koleją można podróżować na trasie Jesenice – Nova Gorica, podziwiając po drodze jeziora Bled i Bohinj, malownicze wodospady, urokliwe wioski, kwieciste łąki i zielone górskie pastwiska. W ciągu jednego dnia można przejechać obok najpiękniejszych miejsc, nie tylko w całym Triglavskim Parku narodowym, ale i całej Słoweni! Co więcej, podczas trasy kolej zatrzymuje się w niezwykle klimatycznych miejscach, przeznaczonych do zwiedzania przez turystów, np. w stuletniej piwnicy z winami.

Daty wyjazdów od Maja do Września 

Wyjazdy z miast: Warszawa, Radom, Kielce, Kraków, Katowice. 

Cena: 1290 zł  Kup wyjazd on-line kliknij >>>  

Cena zawiera: 3 noclegi w hotelach ***, Przejazd luksusowym busem lub autokarem, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, ubezpieczenie, opieka pilota, licencjonowanego przewodnia górskiego, opłatę klimatyczną. 

Cena nie zawiera: Wstępów do atrakcji.

Więcej informacji udzielmy e-mail: biuro@nh1.pl lub tel. 0048 721 999 440

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz również wyjazd " BAŚNIOWA SŁOWENIA 3 dni" w cenie promocyjnej tutaj: https://www.nh1.pl/produkt/258/4 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------